בגידה מעוררת משבר אמון חמור ביותר בין בני זוג ולעיתים קרובות היא מהווה עילה לגירושין. נהוג לראות את הצד הנבגד כקורבן והוא אכן זה שנפגע באופן הקשה ביותר. אולם בדרך כלל הדברים הם יותר מורכבים וחשוב לזכור שלרוב הבגידה

בגידה בבן הזוג אפשר לתקן בעקבות בגידה?

איננה אירוע מקרי או מבודד, אלא חלק מתהליך שמתרחש בזוגיות כבר איזה זמן.

לשמור על קור רוח כשאתם בעין הסערה

בבואנו לטפל במשבר זוגיות שנובע מבגידה, יש לנתח היטב את המצב ועדיף שלא לקבל החלטות קיצוניות באופן חפוז. בשל האופי הרגיש של הסיטואציה וכן משבר אמון קשה,  נוטה הרגש להשתלט עלינו ולגרום לנו לקבל החלטות שאינן תמיד נכונות לטווח ארוך ואשר לא בהכרח מעידות על הרצון האותנטי או היכולת האמתית שלנו.

בין אם נטיית הלב הראשונית היא להיפרד מיד או לחלופין “לסלוח ולשכוח”, חשוב להבין את ההשלכות של כל צעד שבוחרים לעשות ולהימנע מלבצע פעולות שיחמירו את המצב וירחיבו את הקרע.

מתחילים מהסוף…?

לפני שבוחרים איך לטפל במצב קיצוני של משבר אמון כתוצאה מבגידה, יש לבחון תחילה מה הן עמדות בני הזוג לגבי הזוגיות והאם הן ניתנות לגישור.

גישור לגירושין – ישנם מצבים שאחד מבני הזוג (או שניהם) נחוש בדעתו להיפרד, מצהיר שאין לו כל עניין בזוגיות ואינו מעוניין כלל בהידברות או בניסיון להשיג שלום בית. מצב כזה מעיד בדרך כלל על שבר עמוק מאוד בזוגיות, והבגידה שהתגלתה היתה רק זרז לתהליך פרידה שממילא היה אמור להתרחש במוקדם או במאוחר. במצב כזה בו הפרידה היא למעשה בלתי נמנעת כדאי להשתמש בשירות גישור לגירושין שמטרתו להבטיח בהסכמה משותפת לשני בני הזוג את זכויותיהם, מבלי להיכנס להליכים משפטיים ממושכים ויקרים.

טיפול זוגי – המצב שונה לחלוטין כאשר בני הזוג מצהירים שלמרות משבר אמון שיש ביניהם, יש להם עניין בזוגיות וכי יש ביניהם אהבה, אך הם מתקשים לממש אותה בשל פערים בתפיסת עולם, בהתנהלות, ברגשות ובתחומים אחרים. אילו הן גם לעיתים קרובות הסיבות שהביאו להתרחקות ביניהם ולהיווצרות הקרקע שהצמיחה את הבגידה. במצב כזה יש מקום לטיפול זוגי שיסייע לבני הזוג להידבר ביניהם וללמוד לשתף פעולה ולממש את הזוגיות.

אז אפשר לשקם אמון לאחר בגידה?

שיקום משבר אמון ואפילו עמוק לאחר בגידה בהחלט אפשרי, אבל הוא מחייב רצון אמיתי של שני בני הזוג בהצלחת התהליך, כנות מוחלטת ושינוי עמדות של שני הצדדים. התהליך דורש מחויבות עמוקה של שני בני הזוג, במהלכו הם יצטרכו להתמודד כל אחד עם רגשותיו ועם רגשות בן/בת הזוג ולקבל על עצמו אחריות אישית להצלחת הנישואין.

<

מתמודדים עם משבר אמון בעזרת מטפל מומחה

שמי מנחם יוספי, יועץ נישואין ומגשר. צרו קשר עוד היום בטלפון 054-2232525 או השאירו פרטי קשר ונוכל למצוא יחדיו פתרונות מעשיים למשבר האמון השורר בינכם.