קשה לתאר את ההלם שאשה חשה כשהיא מגיעה להכרה “בעלי בוגד בי”. בתור מטפל זוגי בירושלים, אני בא במגע עם מגוון אוכלוסיות: חילונים, דתיים לאומיים וחרדים. הדעה הרווחת היא שככל שהאוכלוסייה פתוחה ומודרנית יותר, יהיו בקרבה יותר זוגות עם בעיות או מצבים של זוגיות במשבר. העובדה היא שהרבה פחות זוגות דתיים וחרדים מגיעים לטיפול זוגי ומעטים הזוגות במגזרים אילו שיבחרו להתגרש. ייתכן שזהו באמת המצב ויש פחות חיכוכים בין בני זוג דתיים וחרדים מאשר בין בני זוג חילונים. אבל ייתכן שהסיבה לכך היא שזוגות דתיים וחרדים נמנעים מלכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ או לחשוב על פרידה כפתרון לבעיות בזוגיות.

“בעלי בוגד בי”

כך או כך, זוגות דתיים וחרדים שמגיעים לטיפול, עושים זאת בדרך כלל כאשר הגיעו מים עד נפש ואי אפשר יותר לסבול. לא נדיר שאני מקבל טלפון מאשה במצוקה שטוענת בוודאות: בעלי בוגד בי. בגידה היא לרוב הקש ששבר את גב הגמל ולא סימן הראשון לשבר הזוגי. במצב כזה חשוב לנתח את הסיבות לבגידה של בן הזוג וכן את המצב באופן מפוקח ואת זה קשה לבצע תוך כדי סערת רוחות. בגידה יכולה להיות גזר דין מוות לזוגיות, אבל במקרים אחרים היא יכולה להוות מקפצה לשינוי לטובה ולשיקום שלה. כדי לדעת היכן אתם עומדים, כדאי להיעזר במטפל זוגי או יועץ זוגיות שיעזור לעשות קצת סדר בדברים.

איך אדע מה לעשות?

אני לא מאמינה שאני אומרת את זה “בעלי בוגד בי”. בכל מקרה מצבם של זוגות דתיים או חרדים בסיטואציה הזאת מורכב יותר ממצבם של חילונים במצב דומה. חילונים יוכלו לצפות מהחברה בה הם חיים ליותר סבלנות וקבלה באם יבחרו להתגרש בעוד בחברה הדתית או החרדית קיים חשש מבידוד קהילתי ובושה למשפחתה. לכן מובן כי לבני זוג דתיים או חרדים תהיה מוטיבציה גבוהה לשיקום הזוגיות. מוטיבציה לצורך העניין היא מוטיב מאוד חשוב ויכול לסייע מאוד בקידום הטיפול, אולם יחד עם זאת צריך לבחון מהיכן צמחה הבגידה והאם יש לבני הזוג מקורות לחיזוק הזוגיות כמו אהבה, הערכה, תקשורת אפקטיבית ועוד אלמנטים שבונים זוגיות טובה.

סוף זאת תמיד התחלה…

“בעלי בוגד בי”, אבל אני לא לבד. גילוי הבגידה הוא סוף של עידן אחד ביחסים בין בני הזוג והתחלה של תקופה חדשה. אין לדעת איך תראה התקופה החדשה, את המשך הסיפור הזה תצטרכו לכתוב בעצמכם. כך או כך, הבגידה היא השפל של יחסיכם ומכאן תוכלו לבחור לאיזה כיוון להמשיך. אני כאן כדי לעזור לכם למצוא את הדרך שתוביל כל אחד מכם, יחד או בנפרד, למקום טוב יותר. מלבנים בעיות בסביבה ניטראלית ותומכת עם יעוץ זוגי בירושלים ומעלה אדומים ויוצאים לדרך חדשה.